Odtworzony mural w Gorzowie Wielkopolskim
     

W sierpniu 2005 roku miałem okazję przebywać w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wyposażony w dwumegapikselowy aparat o żałosnych parametrach "polowałem" na murale z czasów PRL-u. Wykonałem kilka zdjęć lepiej lub gorzej zachowanych malowideł, po jakimś czasie zamieszczając je na stronie, w sekcji Murale w Polsce. Zdjęcia tak sobie tam wisiały przez prawie 15 lat, kiedy to w drugiej połowie 2019 r. zgłosili się do mnie przedstawiciele gorzowskiej fundacji "Sztuka Miasta" z prośbą o udostępnienie oryginału zdjęcia oznaczonego jako GW 003 w galerii ogólnopolskiej. Z wielką przyjemnością to uczyniłem, chociaż sam oryginał nie był o wiele większy niż foto zamieszczone na stronie (czasy 2MP jak wspomniałem). Jak się okazało, czynili oni starania zmierzające do odtworzenia malowidła (zasłoniętego ok. 2010 r.), co z miejsca zyskało moją aprobatę. Co więcej, moje zdjecie okazało się być jedynym znanym źródłem dokumentującym użyte kolory.

Oficjalne odsłonięcie muralu odbyło się 30 grudnia 2019 r. o godz. 13:30, a mnie szczęśliwie udało się na nim pojawić, a to dzięki wygodnym połączeniom kolejowym (zmieściłem się nawet w obrębie doby). Uroczystość prowadzili: Monika Kowalska - córka autora pierwotnego muralu, Bolesława Kowalskiego oraz członkini Stowarzyszenia Promocji Kultury "Kamienica", Paweł Kurtyka - prezes stowarzyszenia Sztuka Miasta oraz Tomasz Malewicz - wiceprezes. Po krótce opowiedzieli o kulisach renowacji muralu na budynku przy ul. Hejmanowskiej 5, oryginalnym projekcie oraz o miejscu malowidła w pejzażu Gorzowa. Odtworzenie muralu, który - co ciekawe - niczego nie reklamował, kosztowało 18 tys. zł. Głównym mecenasem projektu było miasto Gorzów, a realizację wspierali mecenasi muralu: DRAFT Geodezja Zawadzki, Rodzina Kowalskich, Smaczna Dieta, Stemar, ZGM Gorzów, Towarzystwo Przyjaciół Gorzowa, Złota Rączka Piotr Siuda oraz Anna Synowiec, Jerzy Synowiec i Zenon Michałowski. Pomysłodawcy wypowiadali się również dla TVP3 i innych lokalnych mediów - sprawa w została odpowiednio nagłośniona w Gorzowie.

Studio Trakcja przygotowało projekt rekonstrukcyjny. Projekt zakładał opracowanie kolorystyczne oparte o szczątkową dokumentację zdjęciową i pamięć mieszkańców. Nad wysokim poziomem artystycznym całości projektu czuwał dr Tomasz Kalitko, który przeniósł go na scianę przygotowując do wypełnienia kolorami.

O autorze projektu: Bolesław Kowalski (1941-2001) - artysta plastyk, związany z Gorzowem od 1969 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Był jednym z pierwszych artystów tworzących i kształtujących gorzowskie środowisko artystyczne.

Numer inwentaryzacyjny: GW 003
Nazwa: ---
Lokalizacja: Hejmanowskiej 5
Projekt i realizacja: Bolesław Kowalski

Mural sfotografowany w sierpniu 2005 roku. Około 2010 roku został zasłonięty w związku z remontem budynku i ociepleniem ściany.
A tu stan po odtworzeniu - grudzień 2019 r.
Oficjalnego odsłonięcia muralu dokonały osoby bezpośrednio zaangażowane w jego odtworzenie: Monika Kowalska - córka autora pierwotnego muralu, Bolesława Kowalskiego oraz członkini Stowarzyszenia Promocji Kultury "Kamienica", Paweł Kurtyka - prezes stowarzyszenia "Sztuka Miasta" oraz Tomasz Malewicz - wiceprezes tegoż.
Chwila dla telewizji - gotowy materiał można obejrzeć tutaj.
Odsłonięcie zgromadziło sporo zainteresowanych.
Pamiątkowa fotografia wszystkich osób zaangażowanych w odtworzenie muralu. Od lewej stoją: Tomasz Malewicz - wiceprezes stowarzyszenia "Sztuka Miasta", Zbigniew Sejwa - członek Stowarzyszenia Promocji Kultury "Kamienica", Monika Kowalska - córka autora pierwotnego muralu, Paweł Kurtyka - prezes stowarzyszenia "Sztuka Miasta",
Krzysztof Korsak - mecenas, współwłaściciel firmy cateringowej "Smaczna Dieta" oraz Piotr Siuda z córką - jeden z mecenasów, właściciel firmy budowlanej "Złota Rączka", która wykonała mural.

Nota biograficzna autora pierwotnego projektu.
Lista instytucji i osób zaangażowanych w odtworzenie muralu.
Mural prezentuje się znakomicie i pasuje stylem do budynku, na którym został odtworzony. Tuż obok w ulicy przebiega linia tramwajowa.
Mural prezentuje się znakomicie. Zapraszam do Gorzowa!

Powrót do galerii Murale w Polsce

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 23.01.2020