Eskimo
Numer inwentaryzacyjny: M 054
Nazwa: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego „ESKIMO”
Lokalizacja: Piotrkowska 293/305
Ciąg ulic: Wólczańska
Ilość płaszczyzn: 1
Stan: zły
Autor projektu:
Wykonanie:

Długa na ok. 360 metrów ściana ciągnąca się wzdłuż ulicy Wólczańskiej od Czerwonej prawie do Sieradzkiej już przed wojną doczekała się swojego przezwiska - łodzianie nazwali ją "gayerowskim chińskim murem". Głowne wejście do zakładów Ludwika Gayera znajdowało się naturalnie od strony ul. Piotrkowskiej. Po wojnie przez dziesięciolecia działały tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Feliksa Dzierżyńskiego „ESKIMO”.

Zagospodarowanie tak długiej ściany było nie lada wyzwaniem, w dwóch ostatnich realizacjach postawiono na pionowe pasy, które optyczne ją skracały. Jak widać na zdjęciach, począwszy od skraju, pasy zwiększały swoją liczbę aż do siedmiu, dalej było ich coraz mniej. Tajemnicze "odliczanie" uzupełniono tu i ówdzie znakiem firmowym zakładów - pingwinem z wkomponowaną weń literą "E".

Mural niszczał od lat 90. XX wieku na różne sposoby: od dołu był ochlapywany wodą przez jadące samochody, bramę wjazdową poszerzono tworząc znaczny (ok. 60m) ubytek pośrodku, a w latach 2013-2014 wyższe części muru rozebrano, obniżaąc go do widocznego na zdjęciach gzymsu.

     
  Środkowa sekcja. Tu spotykają się dwie "siódemki".
     
  Najbliżej ul. Czerwonej znowu wracamy do pojedynczego pasa.
     
  Dodatkiem jest jeszcze kawałek porządnego muru z tym samym motywem. Znajduje się on po tej samej stronie ul. Wólczańskiej, ale za ul. inż Skrzywana w stronę Pabianickiej.
Poprzedni obiekt

Powrót do galerii (51 - 60)

Następny obiekt

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 22.10.2014