Nowości na stronie, nowości w mieście
Karlino

22.04.2024 Wydawałoby się, iż najlepszy czas na wypartywanie starych murali był 20 lat temu. Ku swojemu ogromnemu zdziwieniu, podczas podróży przez Woj. Zachodniopomorskie zdołałem wypatrzyć ich aż pięć - jeden w Gryficach i po dwa w Karlinie i Połczynie Zdroju. W dodatku na jednym z nich wciąż znajdywał się napis "Zakład Pracy Socjalistycznej"! Życie potrafi zaskoczyć.

Mural Foton

14.07.2023 Niezwykle miło mi poinformować, iż książka mojego autorstwa pt. "Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u" znów jest dostępna. Dom Wydawniczy Księży Młyn zdecydował się na dodruk tego popularnego albumu. Więcej...

     

7.05.2022 30 grudnia 2021. r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi otwarto fenomenalną wystawę „Miasto - Moda - Maszyna”. W części ekspozycji wykorzystano odtworzone z pietyzmem łódzkie murale. Więcej TUTAJ.

Konin

21.04.2022 Kolejny mural znika. Również przy ul. Kilińskiego. Tym razem chodzi o kamienicę pod numerem 10A i społemowskiego pawia. Więcej TUTAJ.

Konin

4.04.2022 Od prawie roku kamienica przy ul. Kilińskiego 49 znajduje się w centrum zainteresowania łodzian, a wraz z nią - namalowana nań stara reklama Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego... Więcej TUTAJ.

Konin

28.11.2021 30 lat po upadku PRL-u coraz ciężej trafić na murale z tamtych czasów. Niemiej jednak wciąż jest to możliwe. Reklama PKO trafiła mi się w Koninie zupełnie przypadkiem. Więcej o tym muralu TUTAJ.

Olimpia

27.11.2021 W listopadzie pożegnaliśmy kolejny mural z czasów PRL-u - tym razem reklamę Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego "Olimpia" w głębi posesji Piotrkowska 242/250. Malowidło było w coraz gorszym stanie, pod koniec istnienia było już praktycznie nieczytelne. Więcej o tym muralu TUTAJ.

Szczecin

29.08.2020 Aktualizacja ogólnopolskiej galerii murali z czasów PRL. Wciąż tu i ówdzie można spotkać reklamy z tamtych czasów. Zamieściłem kilka "nowych" m.in. z Bobolic, Sławna, Szczecina, Gdańska i Koszalina. Wszystkie znajdują się TUTAJ. Widoczna obok fotografia została wykonana przez Tadeusza Wijatę w Szczecinie (dziękuję!). Życzę miłego oglądania!

Palmolive

15.08.2020 15 lat temu, kiedy uruchomiłem serwis "Łódzkie murale", do sekcji "Po 1990" wrzuciłem kilkanaście zdjęć ówczesnych reklam malowanych, dla skontrastowania z tymi z czasów PRL. Jednakowoż przez ostatnie 15 lat sporo się działo w temacie tej dziedziny reklamy i wciąż pojawiały się nowe, ciekawe realizacje komercyjne. W galeriach numer cztery i pięć znajduje się ponad 20 najnowszych reklam malowanych na łódzkich ścianach. Miłego oglądania!

Leo Mendelson

25, 28, 29.07.2020 Po 10 latach przerwy (ależ ten czas leci!) dodałem nowe materiały do sekcji "NAPISY" - w tych kolejnych dniach odpowiednio: galerię nr 12, galerię nr 13 i galerię nr 14. Jednym słowem plotki o zakończeniu działalności strony są mocno przesadzone. Przy okazji: zauważyliście, że serwisowi "stuknęło" 15 lat? Miłego oglądania!

Odtworzony mural w Gorzowie

23.01.2020 Dzięki staraniom członków gorzowskiego stowarzyszenia "Sztuka miasta" oraz wielu innych osób i instytucji udało się odtworzyć mural przy ul. Hejmanowskiej 5. Oryginalne malowidło zasłonięte zostało podczas remontu budynku ok. 2010 r., jego kolorystykę udało się odtworzyć dzięki... zdjęciu mojego autorstwa wykonanego latem 2005 roku. Zobacz całą historię.

likwidacje 2019

22.08.2019 Wakacje 2019 roku przyniosły nam kolejne likwidacje. Podczas prac ociepleniowych "za jednym zamachem" na budynku przy ul. Żwirki 3 zasłonięto styropianem reklamę Teatru Wielkiego (M 051) oraz "pikselowe" malowidło Zjednoczenia Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej (M 020).

ZOO zaprasza

18.02.2019 W połowie roku 2018 dwa murale zostały odnowione przez Zarząd Lokali Miejskich UMŁ dzięki funduszom z Budżetu Obywatelskiego w ramach realizacji wniosku nr L0180 „Re Murale: odnowienie łódzkich starych murali - wielkoformatowych grafik reklamowych z okresu powojennego” złożonego przez Michała Borowiaka: "Zoo zaprasza" M 022 oraz "Wielkopolanka" M 069.

1.02.2018 Z okazji 13. urodzin strony "Łódzkie Murale" - podsumowanie roku 2017. Niestety, nie zobaczymy juz reklam Olimpii (M 028) oraz Uniwersalu (M 023). W pierwszym przypadku budynek rozebrano, w drugim - ocieplono. Doskonale widoczne za to stały się murale Społem (M 036) i Chemii (M 145) - z powodu rozpoczętej budowy na pustej parceli obok, widoczne były przez szereg tygodni, następnie stopniowo zasłaniane wznoszonym budynkiem. Bardzo cenną inicjatywą wykazał się kol. Michał Borowiak, zgłaszając do Budżetu Obywatelskiego miasta Łodzi propozycję odnowienia dwóch murali czasów PRL: ZOO zaprasza (M 022) i Wielkopolanka (M 069). Na ogólnołódzki projekt L0180 zagłosowało 2848 łodzian i został on wybrany do realizacji (przyznano kwotę 60.000 PLN). Czekamy na efekty!

1.12.2015 Przez ostatnie kilka miesięcy sporo się działo w temacie starych łódzkich murali, toteż ta aktualiazcja zawiera kilka zagadnień. Duża część z nich to rozważania nad miejscem dawnych reklam w dzisiejszm świecie. Życzę miłej lektury!
Trend Meeting. Feel Free.

W ramach Łódź Design Festival w dniu 17 października 2015 roku odbyło się spotkanie pn. "Trend Meeting. Feel Free. Wyniki badań nad wolnością pod patronatem "Księgi trendów"", którego głównym tematem był raport "Polskie Wnętrze. Trendy nowoczesności" opracowany na zlecenie Wydawnictwa meble.pl, wydawcy "Księgi trendów", przez Uniwersytet Łódzki. Więcej...

Monumentální nástěnná malba Polské republiky

W skanktpetersburskim Muzeum Street Artu w dniu 13 września 2015 roku odbył się niezwykły wykład, poświęcony polskiemu malarstwu monumentalnemu. Temat murali w krajach postsowieckich przez wiele lat badała Aleksandra Krolikowa. Istotną częścią prezentacji były łódzkie wielkoformatowe reklamy czasów Polski Ludowej. Więcej...

Żeby było ładnie

W lipcu 2015 roku ukazała się książka Sebastiana Frąckiewicza o przewrotnym tytule "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce", wydana przez Miejską Galerię "Arsenał" w Poznaniu. Jest to zbiór wywiadów z twórcami, badaczami i innymi aktywistami urban artu, którego zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie "skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak... źle". Więcej...

Aesthetic Energy of the City 2014

We wrześniu 2014 roku zostałem zaproszony na pierwszą Międzynarodową Konferencję "Aesthetic Energy of the City" zorganizowaną przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego (Wydział Etyki) oraz Fundację Urban Forms. Jej głównym tematem był street art, a ja zostałem zobligowany do wygłoszenia krótkiego wykładu o muralach czasów PRL. Więcej...

* * *

1.02.2015 Dziś serwis „Łódzkie Murale” obchodzi swoje dziesiąte urodziny! Przez ten okres jego zadaniem było gromadzenie wiedzy dotyczącej wielkoformatowych reklam malowanych na budynkach w czasach PRL-u. Dodatkowo, jako ciekawostka, na stronie znajdują się działy prezentujące reklamy z czasów przedwojennych, które dotrwały do dziś (tło historyczne) oraz nowe realizacje z czasów III RP (spuścizna). Od 2004 roku jednak sporo się zmieniło, i nie chodzi tylko o archaiczność wyglądu strony i jej rozwiązań technicznych, ale zmiany globalne i lokalne w kulturze i w ekspresji na murach. Ogólnie procesy zachodzące w malarstwie ściennym w ostatnich 20 latach można podsumować w kilku punktach:

rozwarstwienie jakościowe reklam malowanych na ścianach budynków
W dziedzinie reklam zauważyć można zasadniczo dwa sposoby ich projektowania: albo maksymalnie uproszczone twory, ograniczające się do skromnego liternictwa, prostej grafiki i wyeksponowanego znaku firmowego albo rozbudowane realizacje, pomysłowe i na wysokim poziomie artystycznym.

dehermetyzacja i komercjalizacja graffiti
Graffiti, niegdyś sztuka ulicy zarezerwowana dla wąskiego grona twórców i odbiorców, wyszło z „podziemia” i częściowo skomercjalizowało się. Za pomocą charakterystycznego liternictwa zaczęto reklamować sklepy spożywcze, solaria, warsztaty samochodowe. Stopniowo przestały dziwić legalne graffiti na budynkach i murach w pobliżu reklamującego się punktu handlowego lub usługowego.

pojawienie się murali artystycznych
Malarstwo ścienne zaczęło wracać do swoich korzeni, stając się popisem kunsztu twórców, bez niesienia przekazu reklamowego. Sztuka ulicy zawładnęła miastem, tworząc weń nową ogromną galerię. Twórcy powrócili do przekazywania idei (społeczne, historyczne) lub skupili się na swobodnej ekspresji i eksponowania swojego stylu.

rozwój graffiti sportowego
Bardzo ciekawym przejawem działań na murach jest ekspresja kibiców drużyn piłkarskich, która wyszła z etapu „kto kogo”, przekształcając się w malowanie często ogromnych malowideł ku chwale klubu. Znamiennym jest fakt, iż murale te cechują się ogromnym przywiązaniem nie tylko do drużyny, ale i okolicy (dzielnica, osiedle).

Tym aspektom serwis „Łódzkie Murale” będzie poświęcał więcej uwagi w najbliższych latach. A tymczasem nowinka z miasta: tuż przed rozbiórką budynku przy "skrzyżowniu marszałków" zdjęto z niego bilbordy, odsłaniając reklamę Stilonu. Jej pozostałości można zobaczyć tutaj:
M 057.

22.10.2014 Jak to często bywa, bezpośrednim impulsem do aktualizacji była likwidacja reklamy: w sierpniu 2014 roku zasłonięto reklamę Poczty Głównej, oznaczonej numerem M 002, na Szlaku - nr 11. Dzięki zdobytym w ostatnim czasie informacjom, można było dokonać uaktualnień i drobnych poprawek opisów następujących reklam: M 004, M 019, M 022, M 026, M 040, M 054, M 065, M 069, M 075, M 083, M 085, M 086, M 093, M 095, M 115, M 139 i M 152. Szczególnie polecam lekturę opisu reklamy M 139 i wierszyka, który powstał przy okazji jej realizacji. Zapraszam do lektury!

10.02.2014 W prywatnym archiwum Tadeusza Wijaty znalazła się fotografia reklamy Fagum-Stomil z czasów, kiedy nie była jeszcze zamalowana. Autorowi serdecznie dziękuję za udostępnienie! Więcej: M 030.

6.02.2014 Mam zaszczyt poinformować, iż serwis "Łódzkie Murale" został oficjalnie obrandowany znakiem "Promuje Łódzkie", przyznawanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego instytucjom i inicjatywom, które przyczynają się do popularyzacji regionu. Strona Urzędu: lodzkie.pl.

1.02.2014 JUBILEUSZOWA AKTUALIZACJA OGÓLNOPOLSKA. Z okazji 9-lecia serwisu, po sześciu (!) latach przyszedł moment na zaktualizowanie spisu fotografii murali w Polsce. Sporą ilość nowych fotek z rejonu Śląska-Zagłębia nadesłała pani Anna Żuk, za co bardzo serdecznie dziękuję! Przy okazji wygrzebałem z archiwum kilka swoich zdjęć. Podsumowując, w galerii Murale w Polsce można zobaczyć łącznie 36 nowych zdjęć: z Będzina, Bielska-Białej, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Katowic, Nowego Tomyśla, Siemianowic, Sosnowca i Świętochłowic (fot. p. Anny) oraz Aleksandrowa Łódzkiego, Bytomia, Gliwic, Piaseczna, Pionek, Przemyśla, Radomia, Torunia, Warszawy i Zakopanego (fot. moje). Ponadto dołączyły fotografie Krzysztofa Kapuściarka (Radomsko, Ziębice) i Adama Łacwika (Zabrze). Nowości nie są w żaden sposób oznakowane:) Zapraszam do przeglądania zasobu już 138 fotografii!

28.10.2013 MEGA-AKTUALIZACJA. Podsumowanie ostatnich 20 miesięcy. Dwa murale zostały odsłonięte i można było je podziwiać w pełnej krasie: Otex na Zachodniej (M 019) oraz Społem u zbiegu al. Mickiewicza i ul. Wólczańskiej (M 046). Kolejne dwa zyskały drugie życie dzięki działalności Fundacji Urban Forms: Unitra-Fonica przy ul. Wróblewskiego (M 011) oraz "przeciwpożarowy" przy ul. Wólczanskiej (M 111). Niestety, wyburzono 5 budynków, co pociągnęło za sobą fizyczną likwidację reklam: M 055, M 059, M 064, M 114 oraz M 126. Trzy dalsze zostały zasłonięte styropianem: M 082, M 097 i M 109. Zapraszam do oglądania!

7.06.2012 Tegoroczne Święto Łodzi, które odbywało się w dniach 19 i 20 maja, upłynęło pod znakiem łódzkiej zabawy jak za dawnych lat. Głównym miejscem obchodów była scena ustawiona na ul. Piotrkowskiej przy pasażu Rubinsteina. Więcej...

1.02.2012 Siódma rocznica uruchomienia serwisu stała się dobrym pretekstem do zrobienia małego remanentu i uzupełnienia informacji na temat murali z czasów PRL. Opis każdej realizacji został uzupełniony o poznane w międzyczasie dane, takie jak nazwiska twórców czy data powstania reklam. Pojawiło się kilkanaście fotografii z epoki uzupełniających wiedzę o wielkoformatowych grafikach. Ilość zmian jest ogromna, praktycznie w każdej karcie pojawiło się coś nowego. Warto zaznaczyć powstanie kolejnej, 16. galerii. Warto od niej zacząć, podążając wstecz mural po muralu. Przy okazji 7. urodzin serwisu chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli mi w zbieraniu informacji o łódzkich muralach, udostępniali archiwalne fotografie i projekty. Cieszę się, iż strona zainteresowała tyle osób, a wiedza o muralach wciąż się rozprzestrzenia. Zapraszam do przeglądania nie tylko strony, ale i wydawnictw książkowych poświęconych tej tematyce!

Graffiti w Polsce

23.11.2011 w Łódzkim Domu kultury miała miejsce łódzka premiera książki "Graffiti w Polsce 1940-2010" autorstwa Tomasza Sikorskiego i Marcina Rutkiewicza. To fenomenalne opracowanie stawia sobie za cel podsumowanie wszelkich przejawów twórczości na murach w Polsce. Więcej...

Łódzkie Murale - szlak turystyczny Śladami Łódzkich Murali

14.11.2011 Szlak turystyczny poświęcony łódzkim muralom-reklamom ma za zadanie przybliżyć ich historię, twórców i miejsce w dziejach grafiki użytkowej. Na trasie znajduje się 16 najciekawszych malowideł z czasów PRL, bedących niejednokrotnie istnymi perełkami ówczesnego designu. Więcej...

Start szlaku Śladami Łódzkich Murali

10.10.2011 24 września 2011 roku odbyła się uroczysta inauguracja szlaku turystycznego "Śladami Łódzkich Murali", będąca ukoronowaniem wielomie- sięcznych starań Katarzyny Jasińskiej i Marcina Polaka - pomysłodawców szlaku. Z reklamami z czasów PRL-u będzie można łatwiej się zapoznać łodzianom i turystom. Więcej...

Mural Kenor

11.07.2011 W krajobrazie Łodzi pojawił się nowy mural - z okazji jubileuszowego X Festiwalu ''Viva Flamenco'' malowidło przy ul. Kilińskiego zrealizował hiszpański artysta Kenor, zaproszony do naszego miasta przez Funadację Urban Forms. Więcej...

Murale Ryba

7.05.2011 Pierwsze urodziny Centrum Kulturalnego RYBA uświetniły dwa wernisaże: "Łódź" - grafiki Ireny Wodzińskiej oraz "Łódzkie Murale: 20/200" - wystawa zdjęć Bartosza Stępnia. Impreza odbyła się 7 maja 2011 roku w siedzibie CK Ryba przy ul. Ogrodowej 26 (róg Gdańskiej). Więcej...

Reklama i konsumpcja w PRL

22.04.2011 Reprotaż o łódzkich muralach został wyemitowany 18 kwietnia 2011 roku w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Słuchacze dowiedzieli się sporo o malowidłach z czasów PRL w Łodzi oraz o warszawskich przedwojennych reklamach na kamienicach. Więcej...

Reklama i konsumpcja w PRL

30.01.2011 Dnia 26 stycznia 2011 roku w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbyła się konferencja poświęcona muralom z czasów PRL-u. Więcej...

Best Before

30.01.2011 W styczniu ukazała się książka poświęcona muralom z czasów PRL-u. "Best before" to projekt autorstwa Dominika Lejmana, Petera Ferko i Karoliny Wysockiej obejmujący dokumentację fotograficzną malowideł w całej Polsce. Więcej...

Bliżej Konsumenta

30.01.2011 Na początku stycznia ruszyła strona internetowa "Bliżej Konsumenta" poświęcona warszawskim muralom. Więcej...

Mural Foton

Serdecznie zapraszam na spotkanie promujące książkę mojego autorstwa pt. "Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u", które odbędzie się 16 grudnia 2010 roku (czwartek) o godz. 19:00 w Klubokawiarni Owoce i Warzywa przy ul. Traugutta 9. Gorąco zapraszam zarówno sympatyków tej formy sztuki jak i zagorzałych przeciwników, liczę na - nomen-omen - OWOCNĄ dyskusję!

Mural Foton

Wraz z Wydawnictwem Księży Młyn i Towarzystwem Przyjaciół Łodzi mam zaszczyt zaprezentować książkę mojego autorstwa pt. "Łódzkie Murale - niedoceniona grafika użytkowa PRL-u", będącą hołdem dla Łodzi - miasta-galerii. Więcej...

     
  22.10.2010 Wycieczka szlakiem łódzkich murali oraz wernisaż wystawy "Andrzej Feliks Szumiaj - murale" - relacja. Więcej...
     
  18.10.2010 Wystawa fotograficzna "Łódzkie Murale w obiektywie Bartosza Stępnia" - relacja z wernisażu. Więcej...
     
     

3.07.2010 Trzy aktualizacje, bardzo ważne i ciekawe:

21 maja 2010 roku zostałem uhonorowany w plebiscycie Punkt dla Łodzi za ''wydobycie z zapomnienia oryginalnych łódzkich murali''. Jestem bardzo dumny z tego wyróżnienia, przyznanego w piątą rocznicę powstania strony, a podsumowujące moją ponaddziesięcioletnią działalność w tej dziedzinie. Więcej...
Na początku maja 2010 roku nadeszła wielka chwila dla łódzkich murali. Reklamy z czasów PRLu zostały tematem jednego z odcinków ''Filmowej Encyklopedii Łodzi''. Więcej...
     
Mural pojawił się i... Więcej...
     
  4.04.2010 Wspaniały prezent na piąte urodziny serwisu (które były w lutym): w kapitalnym wydawnictwie "Przewodnik Fu:turystyczny z 1899 roku" pod redakcją pani Marty Skłodowskiej ukazał się tekst o łódzkich muralach. Więcej...  
     

1.01.2010 Nowy rok, nowe informacje. Nieco zapomniana galeria starych napisów doczekała się remanentu. Wiele obiektów doczekało się rozszyrowania. Ponadto, pojawiła się nowa, jedenasta galeria starych napisów, do której oglądania serdecznie zapraszam!

  16.04.2009 Kolejna aktualizacja - tym razem mała. Pan Robert Wroniecki udostępnił zdjęcie ze swojego domowego archiwum. Przedstawia ono piękny mural u zbiegu ulic Narutowicza i Kilińskiego. Serdecznie dziękuję! Więcej...  

14.04.2009 MEGA-AKTUALIZACJA. Wycieczka śladem starych murali pozwoliła na znaczne poszerzenie wiedzy na temat starych reklam. Po pierwsze, miałem przyjemność poznać osobiście twórcę wielu łódzkich murali, p. Andrzeja Feliksa Szumigaja. Nie tylko opowiedział o tworzonych przez siebie dziełach, ale także udostępnił swoje dawne projekty, które znalazły się na stronie Łódzkie Murale. Osoby ciekawe twórczości tego artysty powinny odwiedzić następujące podstrony: M 020, M 035, M 037, M 038, M 052, M 088, M 106, M 138 i M 140. Po drugie, było mi dane poznać panią Danutę Trzebiatowską, córkę innego łódzkiego twórcy - Kazimierza Trzebiatowskiego, niestety juz nieżyjącego. Dzięki jej pomocy wiele muralowych zagadek wyjaśniło się, a niektóre reklamy dostały ''drugie życie''. Ponadto p. Danuta udostępniła kilka projektów murali, które to projekty realizował jej ojciec. Murale wykonane p. Kazimierza Trzebiatowskiego można obejrzeć na następujących podstronach: M 015, M 015 B, M 018, M 036, M 087, M 146 i M 147. Serdecznie dziękuję twórcom łódzkich reklam, ich rodzinom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powiększenia wiedzy na temat łódzkich murali! Kolejna sprawa - udało się rozszyfrować kilka reklam, dotychczas nierozpoznanych. M 124 okazał się być reklamą PZM, a M 093 - Próchnika. W kolejce czekają następne materiały, więc mozna się niedługo spodziewać kolejnej aktualizacji. Zapraszam do oglądania!

  14.12.2008 Stare fotografie ujawniają kolejne sekrety murali. Więcej...
     
  7.12.2008 Archiwalna fotografia autorstwa p. Tomasza Snopkiewicza odkrywa tajemnicę pewnej ściany. Więcej...
     
  1.12.2008 22 listopada 2008 roku odbyła się wycieczka szlakiem łódzkich murali. Więcej...
     
  31.08.2008 Fotorelacja z podróży do Szczecina (w poszukiwaniu murali oczywiście). Więcej...
     
  12.08.2008 Ratujmy stare napisy! Z inicjatywy braci Marcina i Mariusza Janowskich, miłośnków historii Łodzi i wydawców książek o niej, we wtorek 5 sierpnia 2008 roku miało miejsce spotkanie w sprawie ratowania starych napisów na murach łódzkich kamienic. Na konferencję prasową, która odbyła się w podwórzu kamienicy przy Traugutta 5, bracia Janowscy zaprosili senatora

p. senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz przedstawicieli mediów, którzy stawili się licznie na to spotkanie. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, gdyż nad podwórzem dominuje napis "Gott gruss die kunst" ("Boże, błogosław sztukę"), będący pozostałością po istniejącej tu niegdyś niemieckiej składnicy książek. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy liczne fotografie przedstawiające napisy w różnych językach, a świadczące o burzliwych losach i wielokulturowości naszego miasta. Nie zabrakło napisów rosyjskich, pamiętających nawet czasy caratu, niemieckich (także okupacyjnych), hebrajskich oraz oczywiście polskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się napisy z błędami ortograficznymi (a można i takie spotkać jeszcze w Łodzi). Inicjatywa zakończyła się przekazaniem pisma do Władz miasta z apelem o ratowanie ostatnich zachowanych napisów.

7.04.2008 Jakoże w ostatnim czasie o stronie "Łódzkie Murale" wspominano na łamach łódzkich gazet i czasopism, postanowiłem zachować się przyzwoicie i po półrocznej przerwie zrobić jakąś aktualizację. Natłok zajęć nie pozwolił mi nawet na wspomnienie o trzeciej rocznicy powstania serwisu. Dzisiejsza aktualizacja jest bogata w archiwalne fotografie autorstwa p. Tomasza Snopkiewicza 1978 roku: Stomil M 079 B; Sklep branżowy MODA M 140; Studium M 141; Biblioteki Śródmieścia M 142; Otex M 143. Zapraszam do oglądania tych arcyciekawych zdjęć!

  26.09.2007 Niezwykle ciekawe fotografie z rodzinnego archiwum p. Olgi Maroszek zaprezentują nam mural, po którym nawet ściana się nie ostała.
     
  25.09.2007 Ściana u zbiegu ulic Północnej i Wschodniej została wzięta pod lupę.
     
  22.09.2007 U zbiegu ulic Zachodniej i Ogrodowej wycięto kilkanaście drzew i jednocześnie odsłonięto słabo widoczne reklamy.
     
  26.08.2007 Kolekcja murali wzbogaciła się o kolejne ciekawe zdjęcie ze zbiorów p. Tomasza Snopkiewicza. Zdjęcie jest jednocześnie rozwiązaniem zagadki pt. "co przedstawiała ta reklama". Zapraszam zatem do obejrzenia tej ciekawej reklamy PZU (w kolorze).
     

6.07.2007 Nowa fotka "z epoki": M 003 B.

5.07.2007 Nowy kamyk do ogródka, czyli kolejny mural (wraz z projektem). Niestety już fizycznie nie istnieje. Zapraszam do oglądania: M 137.

4.07.2007 Uzupełnione informacje na temat motyla Peweksu - muralu z rogu ulic Sienkiewicza i Traugutta M 062.

12.06.2007 Masa nowych informacji na temat muralu z papierosem M 001.

31.03.2007 Murale zdradzają sekrety - cd. na Kilińskiego odpadło sporo tynku i kolejny mural powraca do świata żywych M 086.

20.03.2007 Dzięki uprzejmości Spółdzielni Mieszkaniowej ''Śródmieście'' (której zresztą jestem członkiem), serwis wzbogacił się o kolejne dwa murale "z epoki". Są to obiekty M 135 oraz M 136. Fotografie pochodzą z 1978 roku i sa częścią jednej, większej fotki. Dziękuję serdecznie za udostępnienie tych materiałów.

11.02.2007 Rekonstrukcja jednej z fatalanie zachowanych reklam przynosi ciekawe efekty: M 114.

10.02.2007 Murale odkrywają sekrety - cd. Z budynku fabryki Zenit zdjęto bilbordy zasłaniające mural w 40 procentach. Pokazał się zatem w całej okazałości. Zapraszam do oglądania: M 034.

8.02.2007 Dzięki uprzejmości p. Zenona Adamkiewicza, który wraz ze swoim ojcem - Antonim - tworzył murale, galeria rozszerzyła się o jeden wielce interesujący obiekt - projekt reklamy z lat 70. Dziękuję serdecznie za sprezentowany szkic a Internautów zapraszam do oglądania: M 134.

7.02.2007 Bielsko-Biała walczy o swoje murale! Bielscy internauci wystąpili z koncepcją zachowania dla potomności ostatnich murali w ich rodzinnym mieście. Sprawę opisuje Gazeta w numerze z 5 stycznia 2007. Znjduje się on tutaj.

6.02.2007 Może to news nieco przeterminowany, ale ciekawe zdarzenie miało miejsce w grudniu. Otóż jak zanotował jeden z miłośników murali, Łukasz Zaremba, po zdjęciu bilordów zainstalowanych na ścianie z muralem-bieżnikiem (Struga) odłsonił się napis "bieżnikowanie opon". Fotografia znajduje się tutaj: mural zdradza sekrety.

4.02.2007 Po długim czasie wreszcie jest aktualizacja! A to wszystko dla uczczenia drugich urodzin serwisu. W ciągu tych 12 miesięcy temat murali i tej strony pojawił się dwa razy na łamach Dziennika Łódzkiego, raz w gazecie "Echo Miasta" oraz raz na antenie Radia Eska. Niektórzy bali się otworzyć lodówkę;) Co ciekawe, łódzkie murale "rozpełzły" się po Polsce i zawitały również na łamach katowickiej Gazety. A na urodziny same smakowitości - trzy zdjęcia z lat 1978-79, rozwikłanie dwóch zagadek i nowości w części ogólnopolskiej. Myslę, że najciekawsze będą fotki p. Tomasza Snopkiewicza, które rzuciły nieco światła na historię murali w Łodzi: M 019 B (Otex), M 088 (WPHW) i M 092 (Totalizator Sportowy). Za możliwość umieszczenie fotek serdecznie dziękuję! Dzięki badaniom i rozmowom z dobrze poinformowanymi osobami oraz dzięki moim obserwacjom dwa kolejne murale nie są już zagadką. Okazało się, że M 043 to reklama Argedu, a M 082 to nic innego jak Hortex. W dziale ogólnopolskim znajdują się nowe murale z Bielska-Białej, Gdańska, Krakowa i Sieradza (Murale w Polsce). Zapraszam!.

13.11.2006 Aktualizacja - dodaję tylko trzy zdjęcia, ale za to jakie! Wszystkie pochodzą z lat '70, wykonał je p. Wiesław Kwiatkowski. Oto one: M 132, M 133 (ZOO) i M 055 B (SDH). Zapraszam!.

2.09.2006 Mała aktualizacja, ale nakład czasu w nią włożony - ogromny. Stworzyłem tzw. szybki przegląd murali - teraz nie trzeba brnąć przez wszystkie galerie, aby zobaczyć coś ciekawego. Wybrane obiekty pogrupowałem w różne klasy, dodałem spis alfabetyczny itp. Zapraszam Murale: szybki przegląd.

28.08.2006 No proszę, wakacje też są wciągające. Sporo się działo w Łodzi. Najciekawsze zdarzenie miało miejsce na Retkini, gdzie na jeden dzień odsłonięto mural z czasów PRL. Więcej o nim tutaj: M_131. Jeśli chodzi o inne zdarzenia, to nic nie mogło się stać innego oprócz zamalowań. Tak więc pod pędzel poszły murale M_042 (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) i M_180 (Olimpia). Nieco wcześniej pożar strawił budynek na którym mieścił się mural M_070 (Zakłady Galanteryjne Przemysłu Gumowego). Budynek ten rozebrano i mural zniknął z powierzchni ziemi. Co ciekawe, także nowe murale nie mają pewnego żywota. Ostatnio zamalowano mural O_004 oraz O_015, z tym, iż w drugim przypadku mural został zastąpiony nowym - zamiast Geanta na ścianie reklamuje się teraz Castorama. W dziale NAPISY też dużo nowości, rzec można "na pęczki". Zaczynają się one od N_090. Postanowiłem troszkę uporządkować fotografie w tym dziale i stworzyłem coś na kształt spisu treści z wyszczególnionymi najciekawszymi obiektami. Zbiór odsyłaczy dla działu staroci znajduje się tutaj. Moi korespondenci w wakacje nie próżnują, a i mnie udało się złapać pare murali w czasie wojaży, zatem dział Murale w Polsce wzbogacił się o kolejne fotki z Bobolic, Chełma, Poznania, Skierniewic, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Lwówka Śląskiego i Wałbrzycha. Jak zwykle dziękuję wszystkim znajomym oraz nowo poznanym Internautom za pomoc w budowaniu galerii.

10.06.2006 Ależ to pisanie magisterki jest wciągające! Zupełnie nie miałem czasu na aktualizacje, a materiałów uzbierało się sporo. Dzięki moim specjalnym wysłannikom oraz Internautom w dziale Murale w Polsce pojawiły się fotografie z Ozorkowa, Ornety, Nowej Soli Wrocławskiej, Koluszek i Wrocławia. Stali korespondenci dorzucili fotki z Poznania i z Piotrkowa Trybunalskiego. Na gruncie łódzkim pokazał się częściowo jeden mural (M 130). W dziale NAPISY też jest kilka nowości z conajmniej kilkudziesięcioletnim stażem. Stare napisy dodane w tej aktualizacji zaczynają się od numeru N 083. Zapraszam do zwiedzania!

7.04.2006 Po przeszło dwóch miesięcach przyszedł czas na następną aktualizację. Jest na co popatrzeć. Trzy nowe murale w galerii trzynastej: M 127, M 128 i M 129. W starych napisach też są pewne "nowości". Galeria ósma powiększyła się o trzy napisy: N 081, N_082 i N 083. Poza tym, dzięki pomocy Internautów z całego kraju, dział Murale w Polsce wzbogacił się o 13 nowych obiektów. Zapraszam do zwiedzania!

1.02.2006 No i proszę! Strona ma już jeden rok! Sporo się działo w ciągu tych 12 miesięcy. O Łódzkich Muralach napisała Gazeta w swoim łódzkim wydaniu, wzmianka znalazła się też w "Wiedzy i Życiu". Także telewizja pokazała materiał o tym serwisie i o tych reklamach, które jeszcze się uchowały w mieście. Tak się szczęśliwie złożyło, iż materiał wyemitowano w Łódzkich Wiadomościach Dnia, Panoramie i Teleexpresie. Ponadto w Gazecie pojawił się osobny artykuł o starych napisach, których jest jeszcze cała masa na łódzkich kamienicach. Podsumować można także, co udało i się zebrać na stronie. Otóż znajdują się tutaj 132 murale, z czego 23 już nie istnieje. W serwisie znajduje się 7 zdjęć "z epoki". Zebranie tak dużego materiału było możliwe dzięki pomocy Internautów oraz moich Przyjaciół, którzy odkryli w sobie żyłkę poszukiwaczy. Dziękuję Wam wszystkim za pomoc, namiary i materiały które pomogły w budowaniu tej strony! Na pierwsze urodziny spora i całkiem smaczna aktualizacja. Galeria 12 dopełniła się: (120). Pojawia się Galeria 13. Polecam szczególnie zdjęcie z kurą, która sporo wyjaśnia w tematyce pewnej nierozpoznawalnej reklamy (089). Dodałem też nowe ujęcia reklamy z Pabianickiej (044). W dziale Napisy pojawia się dziesięć "nowych" obiektów, słowem - nowa Galeria 8. Aktualizacja nie ominęła też działu Murale w Polsce - istny miód z Jarosławia, niezapomniany Pewex z Piotrkowa Trybunalskiego oraz PKO z Radomska. Serdecznie zapraszam do przeglądania!

12.12.2005 Kolejna aktualizacja w dziale Murale w Polsce. Tym razem Gdańsk i Piotrków Trybunalski.

5.12.2005 Aktualizacja w dziale Murale w Polsce! Dzięki pomocy Internautów pojawiły się fotki z Poznania, Leska, Krakowa i Wejherowa.

28.11.2005 Prawdziwy przełom w dziejach tej strony - otwieram galerię murali z całej Polski. Na Dobry początek fotografie z Gdańska, Gdyni, Gorzowa Wielkopolskiego, Konstantynowa Łódzkiego, Olsztyna, Pabianic, Piotrkowa Trybunalskiego i Zgierza. Fotografie te są mojego autorstwa lub osób zaprzyjaźnionych, za co serdecznie dziękuję! Zapraszam do oglądania: Murale w Polsce

12.11.2005 Dochodzi cała galeria starych napisów - siódma (czyli dziesięć nowych starych ciekawostek na murach. Nowe informacje w sprawie napisu 015.

10.11.2005 Nowości w dziale LINKI.

7.11.2005 No to się sypnęło starych napisów! 054, 055, 056, 057, 058, 059 i 060. Oraz jeden mural, ale mały 119.

17.10.2005 Podczas wędrówek po Łodzi znalazłem dwa napisy LSR (052 i 053) oraz jeden rosyjski, o niestwierdzonej do końca treści (051).

14.09.2005 Dzięki pomocy Internautów i własnym poszukiwaniom doszły kolejne napisy do kolekcji. Są to 048, 049 i 050. Tym samym dział ze starymi napisami osiągnął 50 obiektów. Z miasta: Mural "Wiosna Ludów" jest stopniowo zamalowywany. To jedna z ostatnich szans, aby zobaczyć go na własne oczy w całości. Dla leniwych jest w galerii: 053.

3.09.2005 Nieciekawe wieści z placu boju. Zamalowano jeden z ciekawszych napisów w Łodzi, a mianowicie hebrajski (koszer). Jak wyglądał, można zobaczyć pod numerem 022. Dla równowagi znalazły się cztery następne napisy (a właściwie nieco więcej): 044, 045, 046 i 047. Zapraszam do oglądania.

24.08.2005 Dzięki informacjom od  - jak zawsze niezastąpionych - Internautów doszły do kolekcji dwa stare napisy: rosyjski (042) i polski (043). Niestety, został zamalowany mural przy Rondzie Lotników Lwowskich (058). Ponadto pojawił się nowy mural: 012d.

27.07.2005 Aktualizacja w dziale NAPISY. Doszły trzy  napisy: 039, 040 i 041.

16.06.2005 Spora aktualizacja. Jeśli chodzi o MURALE z PRL, to doszło pięć raczej słabo zachowanych: 114, 115, 116, 117 i 118 (galeria dwunasta). Ponadto dodatkowe fotki w 059 i 102. Rozebrano kamienicę na której znajdował się mural 014, tym samym kolejna reklama zniknęła z łódzkiego pejzażu. Zamalowano również współczesny mural: 018. Znacznie ciekawiej jeśli chodzi o "nowości" przedstawia się sprawa starych napisów, których doszło 15. Znalazły się one w galeriach trzeciej i czwartej.

03.05.2005 Nowy mural: PZM 113.

28.04.2005 Dwa murale z zakresu pożarnictwa: 111 i 112. Ponadto nowe fotki w 056.

27.04.2005 Dodałem tylko jeden stary napis, ale za to koszerny: 022

22.04.2005 Mega-update. Dodaję 46 nowych fotek. W sekcji MURALE pojawiają się następujące "nowe" murale wypatrzone przeze mnie na ulicach Łodzi (lub przez kogoś mi wskazane): 102, 104, 107, 108, 109, 110. Dzięki uprzejmości p. Edwarda Kocińskiego zbiór murali wzbogacił się o kilka fotek z końca lat '70. Można je zobaczyć tutaj: 105 oraz 106. Ponadto zaszły pewne przesunięcia. W związku z odkryciem śladów po muralu pocztówka spod nr 104 przesunięta została do 104B, jednocześnie powstał wspomniany wcześniej 104. Napis propagandowy spod nr 102 przesunąłem do sekcji Napisy (ma tam numer 021), a jego miejsce zajął Totalizator Sportowy. Słowem, galeria jedenasta dopełniła się. Zamieściłem także nową, lepszą fotkę 019. Jeśli chodzi o współczesne murale (czyli dział PO 1900), to dodałem całą galerię trzecią, zawierającą min. mural "Zasłużeni dla Łodzi" czy graffiti "Łódź". Ponadto retkińskie pomysły na zagospodarowanie ścian: 024, 025 i 026 oraz przykłady nowych powodów, dla których wielkoformatowe reklamy na ścianch budynków wciąż powstają: 028 i 029. Sporo tez przybyło w sekcji NAPISY. Dodałem druga galerię, gdzie znajduje się osiem nowych obiektów. Za info o jednym z szyldów dziękuję p. Wagnerowi.

5.04.2005 Nowa fotografia z lat '70 dzięki uprzejmości p. Marka Buchowicza: 003 B  

2.04.2005 Trochę informacji encyklopedycznych o muralach - dział Info rusza.

1.04.2005 Nowy mural! Zapraszam - 190.

8.03.2005 Nowe informacje odnośnie 105, zdobyte dzięki wizycie na wystawie ŁTF.

5.03.2005 Nowa fotka! Tylko jedna, ale za to jaka! 037B. Ponadto dodatkowe info w 071.

3.03.2005 No, strona ma już miesiąc... Z tej okazji kilka historycznych fotek: 082B, 103. Ponadto pocztówki: 087B, 104, 105 i 106. Także rusza połowicznie jedenasta galeria, w której znajduje się obiekt 102, namierzony przez internautów (Marta i Wojciech W. niemalże jednocześnie). Dzięki za wskazanie!

28.02.2005 Rusza galeria z najnowszymi muralami. Reklamy można oglądać w części pierwszej i drugiej. Pojawiły się także nowe linki.

22.02.2005 Dodałem nowe zdjęcia do 083, lepsze foto 080 oraz nowy obiekt - 097. Ponadto w 034 drobne poprawki techniczne, a w 035 nowe informacje (dzięki, Dominik!).

21.02.2005 W dzisiejszej łódzkiej Gazecie Wyborczej ukazał się krótki artykuł autorstwa red. Joanny Podolskiej o muralach - reklamach i tej stronie. Polecam! Ponadto w dziale napisy pojawiły się nowe obiekty: 010, 011 i 012

19.02.2005 Dodałem jeden obiekt, a raczej to co z niego zostało - 096. Ponadto trochę tajemnic odsłonił mural 015

17.02.2005 Jest domena! Dzięki uprzejmości firmy TPnets, która zarządza siecią MNC (do której jestem podłączony) adres strony Łódzkie Murale znacznie się uprościł. Teraz jest to www.murale.mnc.pl Dziękuję serdecznie!

15.02.2005 Konkurs zakończony! Zwycięzcą jest Przemek Bakaj, który jako jedyny udzielił poprawnej odpowiedzi. Gratuluję! Ponadto dodałem galerię dziesiątą.

14.02.2005 Dorzucam dziewiątą galerię, a także link. Ponadto lepsze zdjęcie motyla i dodatkowe jego zbliżenie (062). Przypominam, że to już ostatnie godziny konkursu!

12.02.2005 Nowa galeria - ósma. Niestety, coraz mniej zostało wyraźnych reklam.

09.02.2005 Dzięki pomocy Zamka wyjaśniło się parę rzeczy związanych z muralami 034, 060 i 069. Doszło jeszcze jedno foto w 012

08.02.2005 Duża aktualizacja. Nowe galerie w dziale Murale: piąta, szósta i siódma. Razem 30 nowych reklam.

05.02.2005 Kolejna aktualizacja! Tym razem w dziale napisy. Najciekawszy napis jaki wypatrzyłem to zdecydowanie 009. Niczego sobie są też 001 i 002. Zapraszam do oglądania!

04.02.2005 Dochodzi nowa galeria murali (4). Dzięki informacjom Zamka pojawiły się nowe informacje odnośnie reklamy 019 i 030, a Yarro podpowiedział co nie co o 025. Dziękuję za pomoc!

01.02.2005 Rusza strona "Łódzkie Murale"! Od razu mały KONKURS. Gdzie znajduje się mural, który posłużył jako wzór do "wystroju" strony? Proszę podać adres, ewentualnie opis "ulica + przecznica" Dodam, iż znajduje się on oczywiście w Łodzi. Główną nagrodę otrzyma osoba, która jako pierwsza nadeśle poprawne rozwiązanie. Będzie to pięć fotek, które zwycięzca wybierze sobie spośród zbiorów na stronie i otrzyma prawdziwą pocztą. Nagrody pocieszenia to dwa komplety po dwie fotki, wylosowane spośród pozostałych poprawnych odpowiedzi. Rozwiązanie proszę przesyłać na e-mail bart@mnc.pl do godziny 23.59 dnia 14 lutego 2005r. Decyduje data stempla pocztowego, znaczy się data nadania maila. 

Dokładniej muralowi można się przyjrzeć na stronie głównej.

Zapraszam do zabawy!

 

 

 

© Łódzkie Murale · Ostatnia aktualizacja tej strony: 30.04.2024